Počet výsledků: 29

Otevřít filtraci

Malé stydké pysky (lat. labia minora) jsou součástí vulvy. Malé stydké pysky jsou dvě kožní řasy na obou stranách poševního vchodu, které se nacházejí mezi velkými stydkými pysky. Malé stydké pysky se u jednotlivých žen značně liší velikostí, barvou i tvarem. Viz také velké stydké pysky.

Velké stydké pysky (lat. labia majora) jsou součástí vulvy. Velké stydké pysky jsou dva viditelné kožní záhyby, které se od Venušina pahorku táhnou směrem dolů a dozadu k hrázi. Mezi velkými stydkými pysky se nachází stydká štěrbina. Viz také malé stydké pysky.

Stydká štěrbina (lat. rima pudendi) je štěrbina mezi velkými stydkými pysky.

Stydký pahorek je jiný název pro Venušin pahorek.

Kost stydká (lat. os pubis) je párová kost, která tvoří přední část kosti pánevní. Viz také kostra, pletenec pánevní, kost pánevní.

Spona stydká (lat. symphysis pubica) je chrupavčitý kloub, který vpředu dole spojuje obě pánevní kosti. Spona stydká je málo pohyblivý kloub (tzv. amfiartróza): u většiny dospělých umožňuje pohyb přibližně o 2 mm a rotaci o 1°. V době porodu se u žen pohyblivost stydké spony zvyšuje. Viz také chrupavčité klouby, amfiartróza.

Malý krevní oběh je jiný název pro plicní oběh. Viz také krev, krevní oběh.

Maligní znamená „zhoubný“. Tento pojem se používá nejčastěji v onkologii, a to v souvislosti se zhoubnými nádory; například maligní mezoteliom. Označení „maligní“ lze však použít i obecněji na jakékoli onemocnění, které by mohlo být život ohrožující, není-li léčeno; například maligní arytmie apod. Opakem maligního je benigní. Viz také malignita, zhoubný nádor.

Malignita doslova znamená „zhoubnost“ (jakožto vlastnost zhoubného nádoru). Význam pojmu „malignita“ se však od dob jeho vzniku posunul a dnes se častěji používá pro označení samotného zhoubného nádoru. Odborníci v tomto smyslu rozlišují různé typy malignit: Karcinom je malignita, která začíná v buňkách epitelové tkáně, tzn. buď v kůži nebo ve tkáních, které lemují nebo pokrývají vnitřní orgány. Sarkom je malignita, která začíná v buňkách pojivové tkáně, tzn. v kostech, chrupavkách, v tukové tkáni, ve svalech, krevních cévách apod.. Leukemie je malignita, která začíná v krvetvorné tkáni, například v kostní dřeni. Lymfom a mnohočetný myelom jsou malignity, které začínají v buňkách imunitního systému. Zhoubné nádory centrálního nervového systému jsou malignity, které začínají v tkáních mozku a míchy. Viz také maligní, zhoubný nádor.

Malabsorpce je odborný název pro poruchu vstřebávání. Viz také mal-, absorpce.

Zobrazeno 1 až 10 z 29

Počet výsledků